MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Viete čo je to dentálna hygiena a prečo by ste ju nemali zanedbávať?


Dentálna hygiena predstavuje najlacnejšiu a hlavne najlepšiu formu, ako si zuby pravidelne udržiavať pekné a zdravé.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Slúži na odhalenie možných zubných ochorení, ako je zubný kaz alebo rôzne zápalové ochorenia a zároveň ako samotná prevencia voči nim.

Vykonáva ju zubný lekár alebo dentálny hygienik a samotná dentálna hygiena prebieha nasledovne.

Ako prvé sa pacientovi skontroluje stav chrupu a odstráni sa povlak a zubný kameň. Takéto vyčistenie zubov im navráti prirodzenú farbu a opticky ich to vybieli. Taktiež je možné aplikovať aj pieskovanie, ktoré pomocou tlaku vody a zrniečok piesku zuby zbaví pigmentov z vonkajšieho prostredia. Vyčistené zuby sa následne ošetria fluoridovým preparátom.K dentálnej hygiene patrí aj vzdelávanie pacienta a inštruktáž čistenia zubov, aby bol pacient oboznámený o tom, ako sa správne starať o zuby a čomu sa vyvarovať.

Prečo dentálnu hygienu netreba zanedbávať

Všetko čo denno-denne konzumujeme, je v styku s našou ústnou dutinou a zubami, preto má na ich celkový stav a zdravie výrazný vplyv. Zdravie zubov ovplyvňujú hlavne potraviny, ale aj nápoje ako káva, čaje, alkohol či dokonca fajčenie. Z príjmu potravy vzniká na zuboch povlak a ak sa pravidelne a dôkladne neodstraňuje, môže viesť k ďalším problémom. V povlaku sa časom začnú množiť baktérie, ktoré sa navyše v prítomnosti slín mineralizujú a podporujú tvorbu zubného kameňa. Samotný zubný kameň už bežné čistenie zubov neodstráni a zbaví vás ho až zubný lekár alebo hygienik. Zubný kameň tak často vedie k vzniku kazov a ako časom prenikajú baktérie hlbšie k ďasnu, poškodzujú úpon k zubnému krčku, čo má za príčinu vznik parodontitídy. Parodontitída je už pomerne závažné zubné ochorenie, ktoré má na svedomí najčastejšie stratu zuba. Z rôznych prieskumov vyšiel fakt, že len malé percento ľudí vie, ako si správne čistiť zuby a dodržiavať domácu zubnú hygienu. Nesprávne čistenie zubov, prípadne v kombinácii s nevhodnou kefkou môže byť nakoniec kontraproduktívne a zuby alebo ďasná ešte poškodiť.

Prevencia je príjemnejšia ako následné problémy

V zahraničí je dentálna hygiena veľmi populárna a obľúbená, no u nás sa ľudia všeobecne boja akejkoľvek návštevy zubára. Dentálna hygiena nebolí a nehrozí ani žiadne vŕtanie zubov. Aj v prípade nálezu zubného ochorenia a potrebného liečenia budete objednaní na ďalšiu návštevu, no vďaka modernej stomatológii už dokáže byť každá procedúra bezbolestná. Pre zdravé zuby bez zbytočných problémov je odporúčané absolvovať dentálnu hygienu aspoň dva krát ročne, už aj od detského veku. Takáto investícia do vášho zdravia vám ušetrí množstvo problémov a peňazí, pretože prevencia je vždy príjemnejšia. Ak vás dentálna hygiena zaujala a chcete vedieť viac, navštívte web stránku rrmi.sk alebo priamo našu zubnú kliniku R+R na ulici Slovenská č. 8 v Michalovciach.

text a foto: Contentpress

Zverejnené: 31.05.2018
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov