MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Premýšľate nad bielením zubov? Tu je všetko čo potrebujete vedieť


Pre každého, kto túži po prirodzene belšom chrupe.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Bielenie zubov patrí medzi procedúru estetickej stomatológie, ktorá rozžiari úsmev a prinavráti zubom ich prirodzenú jasnejšiu farbu. Určité sfarbenie zubov je geneticky dané, no nie každý má to šťastie na dokonalé biele zuby. Stupeň bielenia tak vždy závisí od pôvodnej farby zubov a stavu zubnej skloviny. V mladosti je ešte zubná sklovina jasnejšia a zuby sú svetlejšie,  no k sfarbeniu dochádza aj vekom, kvôli postupnému obrusovaniu skloviny a zmene minerálnej štruktúry zubov. Vplyv na sfarbenie zubov však majú aj vonkajšie stimuly, ako konzumácia niektorých potravín (hlavne cukry), fajčenie, pitie kávy, čajov a nedostatočná zubná hygiena.

Pre koho je bielenie a aké sú možnosti?

Pre každého, kto túži po prirodzene belšom chrupe, až na pár výnimiek. Bielenie zubov sa neodporúča deťom, tehotným ani dojčiacim ženám. Taktiež nie je vhodné pre ľudí s neadekvátnou zubnou hygienou a neošetrenými kazmi alebo zubnými kameňmi. Bielenie je totiž možné aplikovať len na zdravý a ošetrený chrup bez povlaku a zubných ochorení. Rozhodnutie podstúpiť bielenie zubov by malo vždy začať odbornou konzultáciou a dentálnym ošetrením. Pred bielením je vhodné absolvovať aj pieskovanie, ktoré zbaví zuby od nečistôt a pigmentácií na povrchu zubov, pretože to len zefektívni samotné bielenie. Okrem profesionálneho ambulantného bielenia zubov sú pomerne rozšírené aj domáce formy bielenia, ktoré však môžu spôsobiť viac škody, ako úžitku. Lepšiu voľbu domáceho bielenia predstavuje bielenie prostredníctvom zubného nosiča a gélu. V zubnej ambulancii vám na mieru vyrobia priehľadný nosič, do ktorého si pacient doma aplikuje bieliaci gél a nosí ho niekoľko dní, najlepšie počas spánku.

Existujú aj bieliace prípravky z lekárne ako sú pasty a pásiky, ktoré neslúžia primárne na vybielenie zubov, ale skôr ako doplnok k ambulantnému bieleniu, pretože predlžujú jeho efekt.

 

Škodí bielenie zubov alebo je bolestivé?

V dávnej minulosti sa zuby bielili pomocou vysokej koncentrácie peroxidov, čo mohlo poškodiť sklovinu a zapríčiniť zvýšenú citlivosť zubov. Doba však pokročila a dnes sa zuby bielia šetrne a profesionálne, najbežnejšie pomocou karmabidperoxidu a svetlom lampy beyond.  Karbamidperoxid rozdrobí veľké molekuly, ktoré prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi na menšie molekuly tak, aby cez ne prechádzalo svetlo a zub sa stal transparentnejší. Bielenie zubnú sklovinu nezmení ani nepoškodí, pretože  len 2% skloviny tvoria organické substancie, ktoré spôsobujú sfarbenie zuba a zvyšných 98% tvoria kryštály anorganického pôvodu, na ktoré karbamidperoxid nepôsobí. Bielenie zubov rozhodne nebolí, spôsobuje len miernu citlivosť zubov niekoľko hodín po absolvovaní procedúry. V prvých dňoch po bielení je len potrebné sa vyhýbať kyslým nápojom a jedlám, rovnako ako potravinám obsahujúcich farbiace zložky. Netreba zabúdať ani na príčinu sfarbenia zubu, pretože účinok bielenia trvá cca 2-3 roky a v prípade neodstránenia príčiny sa sfarbenie vráti. Viac informácii nájdete na web stránke rrmi.sk alebo navštívte priamo našu zubnú kliniku R+R na ulici Slovenská č. 8 v Michalovciach.

Text a foto: Contentpress

Zverejnené: 20.04.2018
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov