MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


MICHALOVCE: Lesy Michalovčanov dostala dcéra primátorovho kamaráta


Lesy, ktoré patria všetkým Michalovčanom dostala do dlhodobého prenájmu firma, ktorá sa nikdy predtým nevenovala lesníctvu, ťažbe ani spracovaniu dreva.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!novinár, MILAN POTOCKÝ

Mnohí Michalovčania ani len netušia, že vlastnia vyše 140 hektárov lesa, ktoré sa nachádzajú pri obci Oreské v okrese Michalovce. Michalovskí poslanci ich ešte v roku 2012 dali do prenájmu firme TRIAD SERVICES s.r.o., ktorá má sídlo v bytovke na Štefánikovej ulici v Michalovciach. Firma získala lesy na základe obchodnej verejnej súťaže. Firme šéfuje dcéra Rudolfa Gadomského, primátorovho dlhoročného kamaráta a kolegu z gymnázia.

Jedinou konateľkou a vlastníčkou firmy TRIAD SERVICES s.r.o.  je Katarína Gadomská. Dcéra primátorovho dlhoročného kamaráta a kolegu Rudolfa Gadomského, ktorý bol roky Zahorčákovým zástupcom na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach. Po odchode Zahorčáka na post primátora ho Gadomský vystriedal a stal sa riaditeľom gymnázia. Na celom prípade je zaujímavé, že firma Gadomského dcéry sa predtým ako dostala do dlhodobého prenájmu lesy Michalovčanov nikdy nevenovala lesníctvu, ťažbe, ani spracovaniu dreva. Takže s hospodárením v lese nemala absolútne žiadne skúsenosti. Podľa obchodného registra si zapísala do predmetu činnosti poľnohospodárstvo a lesníctvo včítane predaja nespracovaných poľnohospodárskych a lesných výrobkov za účelom spracovania alebo ďalšieho predaja až v novembri 2012,teda niekoľko mesiacov po podpísaní zmluvy. 

Zmluvu podpísali kamaráti

Mesto prenajalo firme vyše 140 hektárov na 10 rokov. Presnejšie do apríla 2022. Nájomné bolo v tomto prípade stanovené na vyše 14-tisíc eur na rok. Zmluvu podpísal primátor Viliam Zahorčák a za firmu jeho dlhoročný kamarát a kolega z gymnázia Rudolf Gadomský. V lese, ktorý patrí Michalovčanom sa ťaží jedná radosť. Situáciou sa dokonca predčasom zaoberali aj poslanci obecného zastupiteľstva v Oreskom.

Biela hora mohla patriť Michalovčanom

Zaujímavý je aj fakt, že o les v Oreskom mali záujem vlastníci lesoparku Biela Hora v Michalovciach. Deklarovali, že sú ochotní vymeniť Bielu horu za les v Oreskom !!! Michalovčania by tak dostali Bielu horu a vlastníci bývalého lesoparku zasa lesy v Oreskom. Tieto rokovania ale stroskotali. Takže Michalovčania nemajú Bielu horu a lesy v Oreskom dostala do prenájmu firma dcéry primátorovho kamaráta.

Firma mala dlhovať mestu na nájomnom

Zarážajúce na celom prípade ďalej je, že súkromná firma dlhuje mestu za prenájom lesa v Oreskom tisícky eur. Vyplýva to zo správy hlavnej kontrolórky mesta Michalovce, ktorá kontrolovala platby za prenájom k 30.septembru 2015. Zo spomínanej kontroly vyplýva, že firma dlhuje mestu vyše 30-tisíc eur. Kontrolórka navyše konštatuje, že mesto si za omeškanie platieb neuplatňuje penále. Odporučila preto upraviť ukončenie nájomného vzťahu z dôvodu neplatenia v nájomných zmluvách i v platnom VZN a stanoviť časový interval úhrady prípadných nedoplatkov. (AKTUALIZOVANÉ 8.9.2017: Triad Services s.r.o. mestu za prenájom lesa nedlhuje. Informácia o tom, že súkromná firma Triad Services s.r.o. dlhuje Mestu Michalovce na nájomnom za les v Oreskom je nepravdivá. Triad Services s.r.o. Mestu Michalovce na nájomnom za les v Oreskom nedlhuje. Informoval o tom na webovej stránke mesta primátor Viliam Zahorčák.  Uviedol, že dlh 30 000 € je súhrnná suma k 30.9.2015, ktorú evidovalo Mesto v tom čase, voči 16 subjektom, nájomníkom mestských pozemkov (mimochodom Triad services medzi nimi nie je). Nepravdivá je aj informácia o tom, že mesto si neuplatňuje v tomto prípade penále. Ospravedlnenie: Za nepresnú a nepravdivú informáciu, ktorá sa týka dlhu a penále sa firme Triad Services s.r.o., Mestu Michalovce, hlavnej kontrolórke a čitateľom ospravedlňujem - Milan Potocký)

 

Milí Michalovčania, keď sme sa na tieto fakty chceli spýtať vedenia mesta a poslancov priamo na rokovaní mestského zastupiteľstva, tak nám poslanci neudelili slovo. Pravdepodobne niekto nemá čisté svedomie ak sa bojí otvorene diskutovať a odpovedať na otázky, ktoré sa týkajú majetku všetkých Michalovčanov. Lesy v Oreskom patria všetkým Michalovčanom a nie ľuďom blízkym michalovskému primátorovi. Pravdepodobne sa niekto obával, aby sme v tomto michalovskom lese „nezaťali do živého!“

S pozdravom novinár Milan Potocký

Zverejnené: 30.08.2017
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov