MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Dobrovoľníci z Krajšieho dňa pomáhajú pacientom


Autodiely Michalovce - Pytón

Katarína Knechtová venovala projektu svoju pieseň Motýľ Hlavolam.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Sieť nemocníc Svet zdravia predstavila projekt nových dobrovoľníckych centier Krajší deň v prvých nemocniciach v Humennom a v Banskej Štiavnici ešte v novembri minulého roka. Dnes oficiálne spúšťa tento projekt aj v trebišovskej nemocnici. Jeho hlavným cieľom je spríjemniť dospelým a detským pacientom chvíle strávené v nemocničnom zariadení, prinášať pozitívnu atmosféru do oddelení a do pacientskych izieb. Takmer 40 externých zaškolených dobrovoľníkov nezištne venuje časť svojho voľného času v prospech pacientov. Celý priebeh návštevy dobrovoľníkov je prispôsobený predstavám a zdravotnému stavu pacientov. Môže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, vypočutie, čítanie knihy, hranie spoločenskej hry alebo o vedenie tvorivých dielní. Táto spolupráca s dobrovoľníkmi je súčasťou väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v celej sieti Svet zdravia. Speváčka Katarína Knechtová, ktorá je od začiatku hlavnou ambasádorkou projektu, pri tejto príležitosti venovala dobrovoľníkom svoju pieseň Motýľ Hlavolam.

V rámci centra Krajší deň pôsobí aktuálne v trebišovskej nemocnici takmer 40 dobrovoľníkov. Svoju aktivitu zameriavajú primárne na pacientov v detskom oddelení, respektíve na pacientov seniorov v oddeleniach pre dlhodobo chorých pacientov.

Dobrovoľníkom v nemocnici je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom v zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici.

Odporúčaný profil dobrovoľníka:

  • vek 17 rokov a viac;
  • dobrý zdravotný stav;
  • správna dávka sebareflexie, empatie a trpezlivosti;
  • pozitívne naladený;
  • ochotný aspoň jedenkrát do týždňa navštíviť pacientov nemocnici na jednu až dve hodiny.

 Prvé dobrovoľnícke centrá Krajšieho dňa sa otvorili v Nemocniciach Svet zdravia Humenné a Banská Štiavnica v novembri 2016. Za ten čas nemocnice (vrátane pilotnej prevádzky v Trebišove) zaznamenali:

 - počet aktívnych dobrovoľníkov: 66;

  • počet odpracovaných hodín dobrovoľníkmi:  693 hodín, na jedného 10,5 hodiny;
  • počet pacientov, ktorým sa dobrovoľníci venovali individuálne alebo skupinovo: 759.

  „Projekt dobrovoľníctva je súčasťou väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v nemocniciach Sveta zdravia. Dobrovoľnícka činnosť je súčasťou prosociálneho správania a výrazom súcitu s inými ľuďmi. Je to prejav altruizmu, cítenia a myslenia pre iných ľudí. Rozhodnúť sa pre službu chorým deťom a dospelým v akomkoľvek smere je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Veľmi si želáme, aby mali naši pacienti v nemocniciach s dobrovoľníkmi krajší deň,“ zdôraznila Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu Dobrovoľnícke centrá Krajší deň v sieti nemocníc Svet zdravia. Veľmi dôležité je komunikovať s chorými ľuďmi pozitívne a s orientáciou na zdravé veci, na pekné spomienky z ich života a sprostredkovať im dianie z ich mikroregiónu. Každý dobrovoľník sa môže s jeho vybraným pacientom podeliť o svoje koníčky a pomôcť vyplniť čas človeku v náročnej životnej situácii, akou hospitalizácia, prirodzene, je. „Zmysluplné trávenie času zlepšuje psychickú pohodu pacientov a tým napomáha liečebnému procesu. Verím, že o tento komunitný projekt prejaví záujem čo najviac dobrovoľníkov. Som presvedčený, že ich nezištnú pomoc a nasadenie ocenia všetci naši pacienti a že práve na pôde nemocnice vznikne medzi ľuďmi tohto regiónu ešte intenzívnejšie sociálne puto,“ vysvetlil MUDr. Juraj Bazár, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Trebišov. Ambasádorkou dobrovoľníckych centier Krajší deň je od začiatku speváčka Katarína Knechtová. Pri príležitosti trebišovského predstavenie venovala všetkým dobrovoľníkom svoju pieseň Motýľ Hlavolam. „Táto pieseň je pôvodne o vzťahoch medzi mužmi a ženami. Je pozitívna, má energiu, a preto si myslím, že sa k projektu hodí. Verím, že každému dobrovoľníkovi jej melódia pripomenie, že pomáhať je prirodzené a nie je to žiadny hlavolam,“ doplnila Katarína Knechtová.

Bližšie informácie vrátane potrebných kontaktov na dobrovoľnícke centrá Krajší deň v Humennom a v Banskej Štiavnici pre prípadných záujemcov: www.krajsi-den.sk

 Informoval a foto Tomáš Kráľ hovorca Svet zdravia a.s.

Zverejnené: 03.05.2017
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov