MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


KST Turista Michalovce: Rakovské Skaly


Ďalšiu veľmi vydarenú jarnú akciu absolvovali v pomerne veľkom počte členovia najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov Turista (NM KST T) pod vedením jedného z nich Palituláka v Slanských vrchoch v časti Makovica.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Túru začali zrána pri bezoblačnej oblohe a už celkom príjemnej teplote okolo 18 ºC z lokality turistami dlho známej ako Banské mláčky v Herlianskom sedle nad Herľanmi. Obec, v ktorej chýrne kúpele boli zrušené po r. 1945 je písomne známa ako Haryan od r. 1487 a k dnešku je v nej usadených do 300 duší. Zaujímavosťou Herľan je jeden z ôsmich studených gejzírov na svete a pravdepodobne jediný na európskom kontinente (teplota vystrekujúcej vody od 12 ºC – 14 ºC). Vznikol umelým navŕtaním do hĺbky 405 m. v sedemdesiatych rokoch 19. storočia. Od r. 1987 Národná prírodná pamiatka. Prvé kroky po červeno značkovanej európskej diaľkovej trase E3 viedli neustálym, no nie namáhavým stúpaním v príjemnom tieni čerstvozelenejúceho sa lesa na sever, kde im v jednom úseku zrejme vinou ťažby dreva „ušla“ odbočujúca značka, čo im o pár minút predĺžilo výlet(museli sa vrátiť a hľadať chodník). Prešli popri chutnom prameni k lokalite Vyžník 809 metrov nad úrovňou mora (m n.u.m.) najvyšší bod prechodu, kde odbočili kolmo na západ. Tentokrát pre zmenu za úplne mierneho klesania už po zelenom, vcelku dobre, ba až veľmi dobre vyznačkovanom turistickom chodníku, ktorý však na niektorých miestach bol ťažko priechodný, či sa celkom strácal kvôli popadaným stromom, došli pod Rankovské skaly. Krátky výstup na prírodnú rezerváciu (790 m n. u. m.) vyhlásenú v r. 1976 s piatym stupňom ochrany a mohli sa kochať pohľadmi na dedinky učupené v údolí riečky Olšavy, či na náprotivnú Toryskú pahorkatinu. Už len zbehnúť dolu posledných pár kilometrov, lebo stáť na jednom mieste sa kvôli dotieravím muškám dlho nedalo, počúvajúc neutíchajúce štebotanie lesných spevavcov a nenáročnú, ani nie 15 km prechádzku, ktorú bez väčších problémov zvládla aj najmladšia účastníčka ani nie desaťročná Editka, majú úspešne za sebou.

            Popoludňajší príchod domov ešte pri teplote 29 ºC sa v priebehu hodinky drasticky zmenil na iba 18 ºC chlad, čo už ale v teplúčkej sprche nikomu ani trochu nevadilo.

 

                                                                       Anton Hasák

                                                                       predseda KST Turista Michalovce

Zverejnené: 15.05.2012
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov