MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Michalovská nemocnica dostala pre bábätká neonatologické prístroje


Darovať ich pomohli zákazníci Lidl v rámci projektu Dobré rozprávky.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Prístroj na kyslíkovú liečbu, fototerapeutická lampa či výhrevné lôžko. Nemocnica Svet zdravia Michalovce dostala od spoločnosti Lidl set neonatologických prístrojov pre novorodencov za približne 19-tisíc eur. Darovať ich nemocnici pomohli zákazníci potravinového reťazca, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky. Urobili tak už tretí rok po sebe. Od novembra minulého roka mohli Slováci za každý vyše 20-eurový nákup v reťazci získať jedno z troch dvojcédečiek na motívy rozprávok Pavla Dobšinského (Zlatovláska, Popolvár a Ako išlo vajce na vandrovku) za symbolické jedno euro. „A my sme sa zároveň zaviazali venovať nemocniciam naprieč celým Slovenskom zostavu prístrojov v hodnote celého výnosu z akcie, ktorý dosiahol viac ako jeden milión eur. Spoločne sa nám opäť podarila veľká vec a dokázali sme, že aj jedno euro dokáže robiť zázraky. Všetkým našim zákazníkom, ktorí sa do projektu Dobré rozprávky zapojili, patrí obrovské ďakujem,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika Matúš Gála s tým, že prístroje získalo 53 novorodeneckých pracovísk vo všetkých slovenských nemocniciach, ktoré umožňujú bezplatný pôrod.

 Ako prístroje bábätku pomáhajú

 Do michalovskej nemocnice tak v týchto dňoch pribudol moderný prístroj na vysoko prietokovú kyslíkovú liečbu kontinuálnym pretlakom. Využíva sa na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu pomôcť pri dýchaní a často sa tak stáva život zachraňujúcim. Novorodencom so žltačkou bude pomáhať fototerapeutická LED lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi. „Novorodenecká žltačka je veľmi časté ochorenie u novorodencov. Práve využitie fototerapeutickej LED lampy napomáha tomu, aby mohlo byť dieťa po absolvovaní liečebného postupu pri matke skôr a zároveň aj včasnejšie prepustené do domácej starostlivosti,“ vysvetľuje primárka neonatológie a pediatrie v michalovskej nemocnici MUDr. Dana Jurečková. Novorodenecké výhrevné lôžko je zase nápomocné pri tom, aby sa bábätko po pôrode dobre adaptovalo na vonkajšie prostredie. „Z teplého prostredia mamkinho bruška musí dieťatko prejsť do iného cudzieho prostredia. Výhrevné lôžko tak pomáha tomu, aby bol príchod na svet pre dieťa menej dramatický a jeho využitie je vhodné pre každého novorodenca,“ podotýka primárka.

 Pomáhajú už tri roky

 V roku 2015 venoval Lidl vďaka svojim zákazníkom 14 nemocniciam 34 inkubátorov v hodnote 600-tisíc eur. O rok neskôr podal diskontný reťazec pomocnú ruku všetkým deťom, ktoré o to najcennejšie, svoj život, musia bojovať od prvých chvíľ. Všetkým slovenským pôrodniciam umožňujúcim bezplatný pôrod venoval zostavu život zachraňujúcich prístrojov v celkovej hodnote takmer 850-tisíc eur. V súčte doterajších troch ročníkov projektu to znamená, že slovenské nemocnice dostali vďaka Lidlu a jeho zákazníkom prístroje v hodnote takmer 2,5 milióna eur.

 

FOTO: SVET ZDRAVIA

Zverejnené: 19.02.2018
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov