MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Spájame ľudí pre dobro nášho regiónu


Autodiely Michalovce - Pytón

Ako vznikla Občianska iniciatíva Zemplína (OIZ), kto sme a prečo sme. Odpovede a otázky čo je OIZ.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Nakoľko v poslednom čase vznikajú dezinformácie ohľadne Občianskej iniciatívy Zemplína a určité záujmové skupiny sa ju snažia prezentovať ako projekt politickej strany, tak ako zakladateľ by som Vám rád ozrejmil všetko o nás.

Patrik Magdoško

Po marcových voľbách v roku 2016 došlo na situáciu, keď vtedy strana Sieť, do ktorej som vstupoval s najlepšou vierou o zmenu v tomto štáte vstúpila do spoločného vládneho zlepenca. Túto situáciu som vnímal ako zradu na nás všetkých. Ja ako človek, ktorý som prezentoval, že ideme zmeniť Slovensko a posunieme ho niekde inde som stál zrazu stať a nevedel ako ďalej. Po mesiaci úvah a skúsenostiach, fackách aké som dostal v Sieti som dospel k presvedčeniu, že nedá sa meniť štát hneď zhora, ale treba najprv začať od seba samého, od svojej rodiny, svojho mesta, svojho okresu a tak sa posúvať ďalej. Je to dlhá a strastiplná cesta, no verím, že správna.  Idea akú som chcel priniesť v podobe OIZ je, aby verejné peniaze boli ozaj využité pre nás všetkých a nie len pre pár vybraných jednotlivcov. Málo si uvedomujeme, že tie peniaze ktoré oni húfom míňajú, sú naše peniaze, tie ktoré sme my zaplatili vo forme daní. Stav veci verejných je obrazom nášho vlastného stavu, stavu národa a ľudí v ňom žijúcich. Ak prinesiete trochu dobra v hoc akej podobe pre ľudí v tomto stave ich myslenia je to neprirodzené, dobro sa vytráca. Chcel som, aby ho OIZ prinášalo späť, aby sme ľuďom ponúkli tak málo čo môže človek ponúknuť a to je Viera, viera že sú na svete aj iné priority ako sú peniaze a moc. Sú ľudia, ktorí veria v rovnoprávnosť, demokraciu, slobodu slova, to čo sme dostali po roku 1989, len sme sa to dlho učili čo to vlastne je. Primátor, starosta nie je kráľ, je služobník ľudu. Poslanec nie je ten, čo sa pýši titulom a ukazuje na slávnostiach, ale je poslanec - vyslaný človek, aby zastupoval ľudí, ktorí do neho vložili dôveru. Samospráva je niečo čo sa nespravuje samo respektíve tak ako sa rozhodne pár vybraných jednotlivcov, no je to nástroj ako priniesť do svojho regiónu blahobyt. Sám vojak v poli je príslovie, som tu sám? Jeden vojak nezastaví armádu jediným výstrelom, armáda ho rozdrví. Nie, nie som. Sme tu viacerí, len každý bojoval na inom fronte. Myšlienka bola spojme sa pre dobro nášho regiónu, sme Zemplínčania tu žijeme, za tento región bojujme. Nie je ľahké v ľuďoch opäť zobudiť presvedčenie, že sa to dá, mnohokrát sme boli všetci už oklamaní podvedení ,využití. Strácame nádej, že sa veci dokážu zmeniť. No pomalými krokmi a diskusiami a odhaľovaním filozofie sme už boli zrazu viacerí. Pridávali sa ďalší, či už Milan Kaplan, Milan Potocký, Slavko Pavolko, Jurko Jevin, Marek Boka, Stanislav Lapšanský, Miroslav Sopko a ďalší.

Každý priniesol do OIZ niečo svoje, jedinečné. No základ bol, že tu sme doma my a nie politické strany, tu si Zemplínčan a nie politik. Politiku sa naučme používať ako nástroj, tak ako by mala byť, nastroj, ktorý slúži ľuďom. Do OIZ postupne prichádzali ďalší a ďalší, sme zoskupenie ľudí rovnako zmýšľajúcich z rôzneho spektra osobnosti, novinár, podnikateľ, riaditeľ školy ,učiteľ, manažéri, právnik, živnostníci, starosta, klasicky zamestnaný človek. Každý prináša niečo zo svojho oboru a rôzne pohľady. Máme medzi sebou aj poslanca národnej rady za OĽaNO Miroslava Sopka, no Miro je najprv Zemplínčan a až tak poslanec, a veľmi dobre si uvedomuje význam slova poslanec, za čo som veľmi vďačný, už mnohokrát to dokázal a prenáša naše myšlienky do národnej rady. Je našou hlasnou trúbou na najvyššie miesta. Ak sa pýtate či sme aj politici? Sme platforma na dobrovoľnej báze, nie politická strana alebo občianske združenie. No máme skúsenosti s politikou nakoľko poniektorí členovia sú členmi rôznych politických strán či už Šanca ,SAS, NOVA. Čo je vlastne našim cieľom a náplňou ? Venujeme sa rôznorodým aktivitám, ako bol Vešiak pomoci v zimných mesiacoch, zbierka pre vlastníkov vyhoreného rodinného domu v obci Hraň, čistenie verejného priestranstva, no v prevažnej miere sa snažíme chrániť verejný záujem občanov a chrániť verejné financie - naše financie. 

Rozbehli sme petíciu za výstavbu okružnej križovatky v meste Strážske a úspešne sme odvrátili výber parkovného v meste Michalovce ,kde hrozilo že mesto daruje 67-percentný podiel na výber parkovného súkromnej spoločnosti. Prezentovali sme, že parkovné ma byť služba občanovi, ktorá sa mu vracia späť v podobe skvalitnenia dopravnej infraštruktúry a výhradne pod správou mesta, nie súkromnej spoločnosti, ktorá si prišla generovať svoj zisk.

Venujeme sa aj environmentálnej situácii v našom okrese, kde sme upozornili na problémový dovoz odpadu  kontaminovaného hepatitídou typu B. Poukazujeme formou videí na problémové veci v regióne a prinášame taktiež ankety občanov na daný problém v meste. Naša základňa sa rozšírila už aj na okres Sobrance kde sme začali taktiež aktívne pôsobiť a náš člen Daniel Tiža tam odvádza skvelú prácu. Už zanedlho si na svoje prídu aj občania v okresoch Humenné a Snina kde už dolaďujeme len detaily spolupráce. OIZ nie je krátkodobý projekt, je to projekt, ktorý sa skončí kto vie kde a na akej úrovni, no garantujeme Vám že tak skoro nie. Vy všetci nás svojou podporou tlačíte stále dopredu, je vidieť a cítiť, že v našom regióne je hlad po zmene. Tak ju spoločne prinesme. Kladiete si otázku, či budeme kandidovať do volieb? Áno budeme, jedine tak dokážeme priniesť reálnu zmenu pre náš región, a preto chceme požiadať občanov o mandát  aby sme im mohli dokázať že sa dajú veci robiť aj inak. Niekedy je v politike až moc politiky a niekedy možno stačí aj trocha zdravý sedliacky, gazdovský rozum .Ak ste dočítali do konca, tak som rád a ak máte chuť sa pridať, každý je vítaný kto si prečíta naše desatoro na stránke www.oizemplína.sk  a cítite že sú to aj Vaše myšlienky.

Zverejnené: 15.09.2017
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov