MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Morena ukončila zimu aj v Michalovciach


Autodiely Michalovce - Pytón

Tohtoročná zima sa veru niesla v znamení mrazu a snehových vločiek, a tak sme sa ani my, deti a učiteľky MŠ Školská 5 v Michalovciach, nevedeli dočkať jarného vánku a teplejších lúčov.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!V triedach sme usilovne skúmali a hľadali súvislosti  medzi ročnými obdobiami  a podľa jednotlivých symbolov ich deti  charakterizovali a rozpoznávali. V tom množstve aktivít, ako karneval, či Slávik v MŠ, sme si našli čas aj na oživovanie ľudových tradícií, ako je napríklad Pochovanie basy. Bola to ľudová hra parodizujúca skutočný pohreb, ktorej základným motívom je zákaz zábav počas nasledujúceho pôstu. Jednalo sa o výrazné komické stvárnenie. Deti to prežívali s vážnosťou a sebe vlastnou empatiou.

Vynášanie Moreny patrí na Slovensku k dôležitým tradíciám, spájaným s oslavami konca zimy a príchodu jari. S našimi deťmi sme nezabudli ani na túto tradíciu. Spoločným úsilím sme si Morenu vyrobili, obliekli  a vybrali sme sa celá MŠ, teda 127 detí s pani učiteľkami,   k rieke Laborec. Tu  sme jej naposledy zaspievali, zapálili ju  a hodili do rieky. Bolo to hneď po 20.marci, teda po prvom jarnom dni. Ľudové tradície ako kultúrne bohatstvo by nikdy nemali zaniknúť a preto je pre deti prínosom, že sa už od útleho detstva dozvedajú niečo zo zvykov a tradícií  našich predkov. Už teraz sa tešíme na Veľkú Noc a stavanie mája.

Dančíková Eva

Zverejnené: 05.04.2017
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov