MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Protipovodňové vozíky pomôžu 70 mestám a obciam z východného Slovenska


Vo vozíkoch si dobrovoľní hasiči nájdu špeciálnu techniku, ktorá im pomôže v boji proti ničivým povodniam. Tie každoročne spôsobujú miliónové škody a ohrozujú ľudské životy.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Užitočné vybavenie, ľahká manipulácia a priama dostupnosť v obciach. To sú tri hlavné výhody nových protipovodňových prívesných vozíkov, ktoré si v piatok prebrali zástupcovia 70 miest a obcí z východného Slovenska od ministerstva vnútra. Uplynulú nedeľu získali tieto protipovodňové vozíky aj obce: Jastrabie pri Michalovciach, Bánovce nad Ondavou, Falkušovce a Malčice. 

Rozbúrené hladiny riek často spôsobujú veľké škody

Technika sa dostáva do lokalít s najväčším povodňovým rizikom. Aj keď sa obce a mestá môžu na prívaly vody pripraviť, často nedokážu rozbúrené hladiny riek eliminovať úplne. Len za obdobie desiatich rokov 2004-2013 povodne spôsobili škody na majetku v hodnote 707 miliónov eur, nehovoriac o obetiach na životoch. Vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia ministerstvo vnútra distribuuje celkovo 621 vozíkov do najohrozenejších lokalít na celom Slovensku. Projekt je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Celková hodnota projektu je 63 000 000 eur a vďaka nemu Slovensko získava aj ďalšie špeciálne kusy techniky určené na boj proti rozsiahlejším povodniam.

 

Technická vybavenosť vozíkov a ich vlastnosti

Výhoda každého vozíka spočíva v jeho relatívne malom rozmere, ktorý mu dovoľuje rýchly presun z miesta uskladnenia na miesto prírodnej katastrofy. Jeho prenos môže zabezpečiť každé bežné osobné vozidlo a šofér so štandardným vodičským oprávnením. Napriek tomu sa do vnútra tohto špeciálneho prívesu zmestilo viacero kusov nenahraditeľnej protipovodňovej techniky, ktoré výrazne uľahčia prácu hasičov a znížia celkový rozsah škôd. Výbava vozíka zahŕňa kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, osvetľovacie vybavenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo s vybavením, plávajúce čerpadlo a ďalšie náradie potrebné pre promptný zásah zložiek.

 

TS

FOTO: MINV

Zverejnené: 23.11.2015
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov