MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Michalovčan predstaví nové historické príbehy od schengenskej hranice


Autorom myšlienky vydávať autentické historické príbehy z regionálnej histórie pod názvom Historické príbehy od schengenskej hranice je historik Zemplínskeho múzea a popularizátor regionálnej histórie Dr. Martin Molnár.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Historik Molnár nadviazal tak na myšlienku svojich dlhoročných kolegov Ing. Vladimíra Sekelu a Mgr. Mikuláša Jágera s ktorými v roku 2010 spolupracoval na príprave publikácie o michalovských historických príbehoch. Už prvý diel Historických príbehov od schengenskej hranice, ktorý v roku 2011 zostavovateľsky pripravil so stredoškolským pedagógom Mgr. Matejom Starjákom, zaznamenal nečakaný úspech. V tejto publikácii trinásť autorov napísalo štyridsaťtri príbehov súvisiacich s históriou miest a obcí okresov Michalovce a Sobrance. Druhý pripravovaný diel je zameraný na územie Zemplína (slovenské časti historickej Zemplínskej a Užskej župy). Dôvod je jednoduchý. V roku 2012 uplynie presne 90 rokov od definitívneho zániku historickej Zemplínskej župy.


V autorskom kolektíve druhého dielu je trinásť autorov, z ktorých väčšina pracuje v Slovenskej akadémii vied, v archívoch alebo v slovenských múzeách. Profesionálne pôsobia v Bratislave, Košiciach, Prešove, Trebišove, Michalovciach, Stakčíne či v ďalších slovenských mestách a obciach. Mnohí z autorov sa na Zemplíne narodili a svoj vzťah k rodnému regiónu dokazujú svojou každodennou prácou. Mediálne najznámejším členom autorského kolektívu je vedecká historička PhDr. Tünde Lengyelová, CSc., ktorá pôsobila ako odborný poradca filmu Bathory, ktorý režíroval známy slovenský režisér Juraj Jakubisko. Autori v pripravovanom druhom pokračovaní príbehom predstavia takmer tridsať zaujímavých zemplínskych autentických historických príbehov. Spomenieme aspoň niektoré. Mnoho Slovákov pozná príbeh čachtickej bielej pani („krvavej grófky“) Alžbety Báthoryovej ale málokto vie, že svoje manželské „áno“ povedal svojmu snúbencovi Františkovi Nádasdymu v zemplínskom mestečku Vranov v roku 1575.  V 17. storočí sa do Humenného dostali ostatky svätého Bonifáca (svätý Bonifác patrí k tzv. ľadovým svätým). Súčasným veriacim aj návštevníkom kostola len krátky list na stene vedľa oltára sv. Jána Nepomuckého vysvetľuje, kto odpočíva v presklenej schránke pod oltárom. A práve o ceste ostatkov svätého Bonifáca z ďalekého sveta do Humenného je jeden z príbehov. Kto by nepoznal sochu Herkula nachádzajúcu sa v Snine. O tom kto a prečo dal v Snine zhotoviť sochu tohto antického siláka sa už vie oveľa menej. Odpoveď na tieto, ale i na ďalšie otázky prináša Príbeh (nielen) o bájnom sninskom Herkulesovi.  Konkubíny, metresy, kurtizány ... ( dnes sa zaužíval nový termín zlatokopky) sú osobitnou a veľmi pikantnou témou dejín. Príbeh Gróf a konkubína je presne takýmto príbehom. Plný lásky, vášne, klamstva, podvodov a omylov. Je to príbeh grófa Františka Csakyho a dcéry debnára Alžbety Árvayovej, ktorá svojou krásou poblúznila myseľ starnúceho grófa. Nádherná romantiky dýcha z rakúskeho veľkolepého historického trojdielneho filmu o cisárovnej Sissi (Alžbeta Habsburská manželka cisára Františka Jozefa I.)  z 50. rokov 20. storočia v hlavnej úlohe s Romy Schneiderovou. Vo filme je zobrazená aj scéna korunovácie Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Habrsburskej za uhorského kráľa a kráľovnú. Svätoštefanskú korunu na hlavu Františka Jozefa I. nasadil gróf Július Andrássy. Nebol to nik iný ako ten istý gróf Andrássy, ktorého počas panovania cisára Františka Jozefa I. odsúdili na smrť a v roku 1851 aj obrazne popravili. Ale to sú paradoxy dejín. Gróf Július Andrássy nazývaný aj „veľký syn Uhorska“ je pochovaný v rodinnom mauzóleu v meste Trebišov. Jeho životné osudy sú témou príbehu Krásny obesenej korunoval Sissi.

V roku 1865 sa Michalovce stali „hlavným mestom“ ortodoxného židovstva v celom Uhorsku. Do histórie prelomové stretnutie ortodoxných rabínov v Michalovciach vstúpilo ako „michalovská synoda“. V minulosti zohrávala významnú úlohu v meste práve židovská komunita. Tajuplná, nepoznaná, často opradená dohadmi a legendami je história michalovských Židov. Ako to v skutočnosti bolo, čo po židovskej kultúre v meste zostalo?  O tom sa môžete dočítať v príbehu Keď po uliciach znel jidiš. Tieto ale aj mnoho ďalších príbehov si môžete prečítať v pripravovanej publikácii, ktorej vydavateľom bude Mgr. Eva Bučková-Hrehovčíková a ZEMPLIN MEDIA Michalovce.

Publikácia bude uvedená do života koncom novembra, respektíve začiatkom decembra 2012.

V prípade, že máte záujem o kúpu spomínanej publikácie ktorej cena v predpredaji bude 15 € napíšte na adresu: hrehovcikova@zemplinmedia.sk

Prvý diel Historických príbehov od schengenskej hranice vyšiel v roku 2011( na snímke)

Ilustračné foto: archiv TOM

Zverejnené: 03.11.2012
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov