MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Búrky z tepla by ste nemali podceňovať, ako zostať v bezpečí?


Myslite na svoje zdravie a bezpečnosť a to aj preventívne sledovaním predpovede počasia.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Letné počasie zabezpečuje obdobie krásnych slnečných dní, no kvôli teplému vzduchu a dusnu aj obdobie rýchlych a nečakaných búrok. Aj keď majú búrky svoje čaro a radi ich obdivujeme, rozhodne by sme ich nemali podceňovať a to hlavne v lete, keď je ich výskyt zvýšený a kedy sú často intenzívnejšie.

Ako zostať v bezpečí doma?

Počas letnej búrky je najlepšie zostať doma, no aj napriek tomu je pre bezpečnosť na mieste, vykonať určité opatrenia. Mali by ste pozatvárať okná a to nie len kvôli nebezpečenstvu blesku, ale hlavne kvôli silnému vetru a prípadným náletom rôznych úlomkov aj zo zásahu blesku.

Rovnako je veľmi rozumné vypnúť elektrospotrebiče a teda nepozerať televízor a nepoužívať počítač, či iné zariadenie. Ak nemáte prepäťovú zástrčku, tak ich radšej vytiahnite z elektriny. Zariadenia však odpojte ešte pred búrkou, pretože počas búrky riskujete svoje zdravie aj pri odpájaní.

Tiež si dajte pozor aj na tečúcu vodu a kovové potrubia, ktoré dokážu viesť elektrinu, aj keď je to v byte či dome kvôli prítomnosti hromozvodu nepravdepodobné.

Čo robiť ak ste počas búrky vonku?

Zásah blesku je nebezpečný hlavne kvôli vonkajším popáleninám a vnútorným zraneniam, pretože svalové a nervové tkanivá človeka tvorí najmä tekutina, ktorá elektrický výboj priťahuje.

Preto ak je človek počas búrky vonku, mal by čo najskôr vyhľadať vhodný úkryt. Najviac bleskov sa vyskytuje vo vyšších nadmorských výškach, preto si napr. pred turistikou zistite vopred predpoveď počasia. Niekedy však búrka prekvapí, no aj napriek tomu je vopred vidno, ak sa k nej schyľuje. V tomto prípade nečakajte až kým sa objavia blesky, ale začnite hľadať úkryt a to najlepšie v nižšej nadmorskej výške. V žiadnom prípade sa počas búrky nevyberajte k jazeru alebo kúpalisku, rovnako ani vysoko na hrebeň hôr. Vyhýbajte sa tiež lúkam a opusteným stromom a skalným výklenkom, pretože blesk zasiahne najčastejšie  práve to.

Vonku predstavujú nebezpečenstvo aj dáždniky, pretože sú často vyrobené z vodivého materiálu a nevypláca sa skrývať ani k stĺpom alebo kovovým plotom či zábradliam. 

Počas búrky by ste tak mali okamžite vypnúť telefón, elektroniku a odložiť od seba všetky kovové predmety na vzdialenosť aspoň pár metrov. Zároveň predstavuje najlepší úkryt auto, ktoré je vďaka gumovým pneumatikám bezpečné, no tiež je dôležité pozatvárať okná.

Na záver, búrky z tepla vznikajú skôr poobede, no hlavne v priebehu krátkej chvíle a rozhodne ich netreba podceňovať. Aj keď je pohľad na búrku fascinujúci, najprv myslite na svoje zdravie a bezpečnosť a to aj preventívne sledovaním predpovede počasia.

zdroj a foto: Contentpress

Zverejnené: 28.06.2018
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov