MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Michalovská nemocnica chce vytvoriť centrum pre mozgové príhody


V novej nemocnici Svet zdravia Michalovce, ktorú slávnostne otvorili koncom novembra minulého roka, chcú zriadiť centrum pre mozgové príhody.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Pre takzvané stroke centrum plánuje nemocnica do troch rokov nakúpiť nutné prístrojové vybavenie. Aj to je jedna z vecí, ktorú zafinancuje z eurofondov. Nemocnica totiž získala nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 1,9 milióna eur.  „Počet kardiovaskulárnych ochorení, cievnych mozgových príhod a podobných ochorení v súčasnosti neustále rastie. Zriadením tzv. stroke centra, ktoré bude liečiť pacientov s náhle vzniknutou cievnou mozgovou príhodou, poskytneme ľuďom vysokošpecializovanú neurologickú starostlivosť,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Michalovce MUDr. Vladimír Dvorový. Zdôrazňuje, že táto starostlivosť bude nielen pre pacientov z Michaloviec, ale aj zo širšieho regiónu a významne sa tak zvýši jej dostupnosť.

Dokonalé zobrazenie ciev

Z eurofondov tak nemocnica zakúpi novú angiografickú linku a špeciálny ultrazvukový prístroj s možnosťou zobrazenia diagnostiky v rámci dopplerovskej sonografie. „Angiografická linka je kombinované diagnostické zariadenie, ktoré na princípe fokusovaného röntgenového žiarenia na určitú oblasť (hlavu, krk, hrudník, brucho, panvu) s použitím kontrastných látok priam dokonale zobrazuje cievne zásobenie jednotlivých častí tela či orgánov,“ vysvetľuje Dvorový. Okrem včasnej diagnostiky nová angiografická linka plní aj dôležitejšiu intervenčnú úlohu. Prostredníctvom nej je napríklad možné lokálne ošetriť aneuryzmu či roztiahnuť zúženú cievu.

Diagnostika nádorov po novom

Nové prístrojové vybavenie dostane aj oddelenie nukleárnej medicíny. Nemocnica plánuje vďaka eurofondom vymeniť staršiu jednohlavovú gamakameru za nový špeciálny medicínsky prístroj SPECT/CT (jednofotónový emisný počítačový tomograf). Ten umožňuje kvalitnejšiu diagnostiku, kontrolu liečby nádorových ochorení i širšie spektrum vyšetrení. „Ide v podstate o kombináciu výhod dvoch prístrojov: vysokocitlivého CT, ktorý umožňuje presné zacielenie zhubného procesu v organizme a SPECT, čo je diagnostická metóda na detekciu malígnych lézií a ich zobrazenie pod špeciálnou gamakamerou,“ vysvetľuje riaditeľ s tým, že prístroj nemocnica využije najmä v oblasti onkológie. Nemocnica by mala zmluvu o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) podpísať v najbližších týždňoch. Nové medicínske vybavenie by následne mala stihnúť nakúpiť do troch rokov. Cieľom výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z IROP je modernizácia infraštruktúry ústavných zariadení poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť, zvýšenie ich produktivity a efektívnosti vrátane lôžkového fondu a znižovania priemernej dĺžky hospitalizácie. Informoval komunikačný manažér a hovorca spoločnosti Svet zdravia a.s. Tomáš Kráľ.  

 

ILUSTRAČNÉ FOTO: SVET ZDRAVIA

Zverejnené: 02.01.2018
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov