MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Michalovčan nechce, aby sa kauza zamietla pod koberec. Podal trestné oznámenie


Asistent poslanca NRSR a člen Občianskej iniciatívy Zemplína (OIZ) Milan Kaplan chce, aby sa kauza, ktorá trápi mnohých obyvateľov mesta poriadne vyšetrila.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Milan Kaplan chce, aby sa vyšetrili okolnosti, ktoré súvisia s neuskutočnenou výstavbou parkovacieho domu v centre Michaloviec a súdnym sporom, v ktorom mesto zaplatilo za právne služby takmer pol milióna eur. Preto podal na prokuratúru oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestných činov a to konkrétne trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa resp. porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

Prečo ste sa rozhodol tejto téme venovať?
Keďže sa venujem komunálnej a regionálnej politike zhruba od roku 2013, tak som zachytil informácie o tom, že mesto Michalovce sa dostalo do historicky najväčšieho súdneho sporu akému kedy čelilo. Zároveň som sa v tej dobe venoval problematike parkovania v meste, keďže som inicioval petíciu proti parkovaniu pod správou EEI v Michalovciach a téma súdneho sporu sa tiež týkala parkovania. Už pri
prvom počutí som zaregistroval v tejto kauze množstvo zvláštnych rozhodnutí a nejasností. Treba tiež na rovinu povedať, že mesto a teda jeho občania už nenávratne prišli o takmer pol milióna EUR a to úplne zbytočne, považujem to za nehoráznosť a preto ma táto téma zaujala.

Čo konkrétne je v tejto kauze podľa Vás podozrivé a zvláštne?
Tých vecí je hneď niekoľko. V zmluve medzi mestom a spoločnosťou Medipark je klauzula, že akýkoľvek súdny spor bude riešiť konkrétny rozhodcovský súd v Bratislave a nechápem prečo mesto na niečo také pristúpilo. Nechápem tiež postoj mesta, ktoré v jednom momente podpíše zmluvu so spoločnosťou, ktorá mala postaviť v meste parkovací dom, kde
sa malo samozrejme za parkovanie platiť a v zapätí sa rozhodne, že dá parkovné v celom meste zadarmo, je to absurdné. Následne na to z tohto rozhodnutia vznikol súdny spor v ktorom mohol mesto zastupovať buď právnik priamo z mestského úradu, alebo externý právnik, ktorého mesto štandardne využíva, ale primátor sa rozhodol bez verejného obstarávania podpísať 4 zmluvy na právnické služby s advokátskou kanceláriou patriacou jeho známemu pochádzajúcemu z obce Kusín, pričom za tieto služby tento právnik zinkasoval od mesta takmer pol milióna EUR. Všetky zmluvy navyše neboli odobrené mestským zastupiteľstvom. Tieto služby, alebo inak právne úkony, ktoré sa vzťahovali na konanie pred rozhodcovským súdom navyše znamenali len to, že daný súd rozhodol tak, že sa necíti byť kompetentný rozhodnúť a odporúča sa obom stranám obrátiť na riadny súd. Prišli sme tak takmer o pol milióna EUR, nemáme parkovací dom a súd ani nerozhodol v prospech mesta, tomuto sa hovorí prehrať na celej čiare, bohužiaľ prehrali sme tak všetci, my občania.

Čo ste v danej veci podnikli, alebo, čo plánujete urobiť?
Konať by samozrejme mali kompetentné osoby a orgány, ale ja nie som človek, ktorý by sa dokázal na krivdu len tak nečinne prizerať. S kolegami právnikmi sme celú problematiku dobre naštudovali a mesiace sme pripravovali potrebné materiály k tomu, aby sme mohli podniknúť určité kroky, ktoré by donútili kompetentných v danej veci konať a prešetriť celú kauzu. Ja sa osobne domnievam a nie som v tomto sám, že sa v tejto kauze udiali také veci, ktoré nasvedčujú tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestných činov a preto som osobne najprv podal podnety na Najvyšší kontrolný úrad a na Úrad pre verejné obstarávanie. Keďže tieto úrady doposiaľ nezaujali k danej veci stanovisko a nekoná ani hlavná kontrolórka mesta, tak som sa rozhodol podať na prokuratúru oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestných činov a to konkrétne trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa resp. porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

V akom štádiu je celá vec v súčasnosti?
Okresná prokuratúra v Michalovciach posunula celú vec na Národnú kriminálnu agentúru v Košiciach. Ja som v podstate poskytol orgánom kompletný materiál aj s dôkazmi v prílohách, pričom celý dokument mal takmer 50 strán. Informovali sme s kolegami z OIZ o celej veci aj občanov prostredníctvom našich novín (Michalovských okresných Vilomenín). Musíme teraz počkať aké stanovisko zaujmú príslušné orgány, ja nie som sudca, aby som mohol vyniesť nejaký ortieľ avšak ako zodpovedný človek, ktorý sa nebojí zachovať správne som si splnil svoju občiansku povinnosť a oznámil som orgánom svoje podložené podozrenia z toho, že bol porušený zákon.

Zverejnené: 05.06.2017
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov