MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


MICHALOVCE: Nenechajte si ujsť jedinečný program plný tanca a hudby


Autodiely Michalovce - Pytón

Už túto sobotu 27.mája oslávi detský folklórny súbor Zemplínik svoje 45.výročie vzniku premiérovým programom - POKLADY Z TRUHLICE. Na divákov čaká bohatý program plný tanca, spevu a hudby.

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Podujatie sa uskutoční o 17.00 hod. v Mestskej športovej hale v Michalovciach.

Zachovávanie, zveľaďovanie a znovu objavovanie kultúrnych hodnôt ľudovej umeleckej tvorby na Zemplíne má svoje tradície, ktorých  nositeľom je FS Zemplín. Od jeho začiatku vzniku v roku 1957 vychoval už osem generácií tanečníkov, hudobníkov, spevákov a choreografov a stal sa tak jedným z popredných nositeľov a šíriteľov ľudového umenia na Slovensku. Už od začiatku však bolo všetkým jasné, že dosiahnuť jeho dlhodobú udržateľnosť a umelecký rast sa nedá bez vedenia a výchovy detí k folklóru. Hneď v rannom veku treba pre túto činnosť zapáliť iskru, z ktorej sa postupne stáva plameň, na ktorý sme potom nepochybne všetci hrdí. Vznik súboru v roku 1972 podnietili Milan Hvižďák – umelecký vedúci folklórneho súboru Zemplín a Alfonz Michalko – riaditeľ Zemplínskeho osvetového strediska. Zemplínske osvetové stredisko je dodnes jeho zriaďovateľom.  

 

Už v prvých rokoch svojho pôsobenia súbor Zemplínik sa zapísal do povedomia širokej verejnosti, ale hlavne do povedomia kultúrnych inštitúcií a ich pracovníkov, ktorí reprezentovali tradičnú ľudovú kultúru na Slovensku. Tento detský súbor vznikol ako prípravka Folklórneho súboru Zemplín. Taktiež vystupoval ako reprezentant tradičnej ľudovej kultúry z regiónu Zemplín, ale aj blízkych regiónov, a to Šariš, Spiš a Abov. Svoju umeleckú tvorivosť reprezentuje navonok verejnými vystúpeniami, ale aj médiami, rozhlasu, televízie a v tlači. Od začiatku vzniku je neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácich folklórnych festivalov, súťaží a prehliadok ako napríklad folklórne festivaly v Levoči, Heľpe, Východnej, Raslaviciach, Svidníku, Bratislave, Michalovciach a mnohých ďalších, na ktorých získali mnoho významných ocenení. Súbor má za sebou aj nejednu zahraničnú reprezentáciu ako napríklad: Srbsko, Španielsko, Poľsko, Česko, Turecko, Ukrajina, Maďarsko, Grécko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Fínsko, Moldavsko, Lotišsko, Macedónsko, Bulharsko, kde kultúru Slovenka ukazuje a približuje divákom v jej najlepšej možnej podobe.  V roku 2013 DFS Zemplínik prešiel zmenou, keď sa vyčlenil do systému umeleckého školstva a stal sa súčasťou Súkromnej základnej umeleckej školy, Talent-Um. Súbor tak prebral na seba celú vnútornú štruktúru vzdelávacieho procesu súvisiacu s týmto typom školy a zastabilizoval svoj profesionálny pedagogický káder vo všetkých svojich úrovniach tanečnej, hudobnej, speváckej zložke, čo prinieslo pozitívny posun vo vyučovanom a umeleckom raste súboru.

Detský folklórny súbor Zemplínik je tým, čím sa môžeme právom pýšiť, alebo práve v ňom sa budujú pevné základy ľudovej slovesnosti v celej jej šírke, ktoré vedú mnohokrát až k profesionálnemu umeniu. Dňa 27.5.2017 detský folklórny súbor Zemplínik oslávi svoje 45. výročie vzniku s premiérovým programom „POKLADY Z TRUHLICE“, ktorý sa uskutoční v Mestskej športovej hale Michalovce, o 17.00 hod.

ZDROJ: DFS Zemplínik

Zverejnené: 21.05.2017
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov