MICHALOVSKÉ SPRÁVY- VAŠE INTERNETOVÉ NOVINY
, meniny má , zajtra
lupa
domov


Tipy, na čo nezabudnúť pred cestou na dovolenku


Autodiely Michalovce - Pytón

Cestovné poistenie by malo byť štandardom pre každého turistu. Či už sa chystá vyraziť vlakom, autobusom, autom alebo lietadlom, vždy by malo byť súčasťou jeho povinnej výbavy. Dovolenka sa totiž v prípade komplikácií môže skončiť až prirýchlo. Na čo by ste nemali pri dovolenkovom balení zabudnúť?

FOTO

Pripoj sa k nám na FaceBooku a buď vždy v obraze!Cestovanie je fantastické, ale aj tie najbezpečnejšie spôsoby prepravy majú svoje riziká. Cesty autom sú na priečkach rizikovosti najvyššie. Aby ste vy a vaša rodina cestovali s bezpečným pocitom, odporúča sa myslieť počas dovolenkových príprav aj na cestovné poistenie. Síce niektoré poisťovne poisťujú len do 65 rokov, Onlia ale zdvihla latku až na 80 rokov. Na dovolenku do zahraničia môžete bez obáv zobrať aj svojich starých rodičov.

Načo je dobré cestovné poistenie?

V prvom rade kryje neočakávané výdavky. Určené je na istoty pri cestách do zahraničia. Za hranice totiž vyrážame najčastejšie za nákupmi, v susedných okresoch aj za tankovaním a sezónne hlavne na dovolenky. Naše európske zdravotné preukazy nám pomôžu len pri akútnych zdravotných ošetreniach, hlavne v ohrození života. O zvyšok sa musíme postarať sami alebo ideálne to nechať na poisťovňu.

Ruku na srdce, keď vyrážate na dovolenku, koľkí z vás si zisťujú podmienky a ceny poskytovania zdravotnej starostlivosti v cieľovej krajine? Cestovné poistenie pomôže aj v prípade, že vás skolí viróza a potrebujete antibiotiká či zdravotnú prehliadku. Ak vám ochorejú deti, nebudete musieť uťahovať dovolenkový rozpočet, lekársku starostlivosť aj predpísané lieky sa hradia z cestovného poistenia. Súčasťou cestovateľskej výbavy by však mala byť aspoň základná zásoba liekov proti bolesti, horúčke či hnačke.

Ceny za zdravotné ošetrenie pre cudzincov v zahraničí sú pomerne vysoké, ale to vlastne všade. Veď doma to za vás platí povinné zdravotné poistenie. Ak dôjde k tomu, že nebudete môcť pokračovať v ceste, s cestovným poistením sa môžete spoľahnúť, že domov sa dostanete vždy a za každých okolností. Keď nebudete môcť šoférovať, asistenčná služba vybaví váš prevoz zo zdravotníckeho zariadenia až do vlasti.

Bezpečne a bez starostí do cieľa

Obľúbené prímorské dovolenkové destinácie lákajú rýchlou dostupnosťou a možnosťou presunúť sa vlastným autom. Aby vás váš štvorkolesový člen domácnosti nesklamal a nenechal stáť bezmocných niekde uprostred diaľnice, rozhodne venujte čas aj údržbe vozidla pred dlhou cestou. Batožina a osobná výbava je určite dôležitá, ale dopravný prostriedok, ktorý má zvládnuť cestu na juh a späť musí byť v špičkovej kondícii.

Hladiny kvapalín

Ak vyrážate k morskému pobrežiu autom, určite by ste si mali pred cestou skontrolovať hladiny prevádzkových kvapalín, v lete, aj v tom začínajúcom, je nenahraditeľné chladenie motora a klimatizácia. Obe by mali byť schopné udržať teplotu v norme.

Dezén pneumatík

Dezén pneumatík by nemal byť menší ako 4 milimetre, pneumatiky by mali byť správne nahustené, spravidla pri vyššej záťaži na tlak odporúčaný výrobcom. Podhustené pneumatiky si totiž samé pýtajú defekt, navyše, ak je v nich vzduchu málo, oveľa výraznejšie pocítite aj každú jamu na ceste. Správne natlakovanie má vplyv aj na kontakt s vozovkou, takže by sa nemalo stať, že auto pri brzdení prejde do neovládateľného šmyku.

Kontrola bŕzd

Funkčné brzdy musia byť samozrejmosťou, spolu s osvetlením. V autoservise by ste si mali nechať skontrolovať pripravenosť vozidla na stovky kilometerov dlhú trasu. Skrátka, urobiť všetko preto, aby technika nesklamala ďaleko od domova, aby ste nezostali stáť na diaľnici. Brzdové kotúče by za žiadnych okolností nemali pripomínať žiletku a doštičky by sa nemali rozpadnúť pri prvom výraznejšom brzdení.

Od bŕzd a pneumatík závisí bezpečnosť vodiča a celej jeho posádky. Ak už sa aj niečo stane, cestovné poistenie pomôže, poradí a vyrieši problémy bez obáv a dodatočného stresu.

Naplánovať trasu

Prakticky naplánované prestávky po 300 - 400 kilometroch vás udržia vo forme. Odporúča sa natiahnuť, vydýchnuť, vyvetrať hlavu a pokračovať ďalej. Pobrežie sa dá dosiahnuť už za 6 hodín. Ak je to pre vás rutina, už dávno viete, ako na to. Ak je to prvá cesta, určite by mali byť prestávky naplánované s citom pre detail, využiť ich môžete na spoznávanie tranzitnej krajiny. Dovolenka tak dostane nádych dobrodružného roadtripu.

Náhradná výbava

Počas dovolenkových príprav by ste nemali zabudnúť na náhradné žiarovky, čerstvú lekárničku, súpravu na výmenu pneumatík. Tak, aby bolo všetko v 100-percentnom stave. Ak už sa prihodí niečo, s čím si nebudete vedieť rady, asistenčná služba v rámci cestovného poistenia nasmeruje a pomôže vám asistenčná služba. Navedie vás na najbližší servis alebo počas technickej odstávky na drink servis. V krízových situáciách majú aj takéto maličkosti cenu zlata.

Myslite na poistenie

Určite by ste nemali ísť na doraz. Či už vlastných síl alebo technických možností. Ak si veziete posádku, odporúča sa myslieť aj na svojich pasažierov. Zodpovednosť za ich zdravie a bezpečný návrat je vždy na pleciach vodiča, preto pomôže napríklad poistenie sedadiel, ktoré sa dá vybaviť ako doplnková služba.

Foto: Zhang Yu, Flickr

 

Tento článok je reklamný.


Zverejnené: 11.05.2016
Zaujal Vás članok? Neváhajte a dajte mu svoj hlas. :Bazár autodielov